Secret chat در تلگرام

منتشر شده در ۱۳۹۴/۱۰/۲۹ در دستۀ آموزش تلگرام بدون دیدگاه

یکی از ادعاهایی که شرکت نرم افزار پیام رسان تلگرام ابراز می دارد، امنیت این نرم افزار پیام رسان است که در مقابل دیگر نرم افزارهای مسنجر یک سر و گردن بالاتر است و قسمت اعظم این ادعا به این بر می گردد که تلگرام از امکان Secret chat پشتیبانی می کند. در این امکان تماسی که بین دو نفر ایجاد می شود به صورت رمزنگاری شده در می آید که امکان سرقت اطلاعات در بین راه را کاهش می دهد. یعنی اگر کسی هم به این اطلاعات دسترسی پیدا کند، به دلیل رمز شدن پیام، امکان استفاده از آن اطلاعات وجود نخواهد داشت.

Secret chat در تلگرام

Secret chat در تلگرام

در این روش رمزگذاری، اطلاعات قبل از ارسال رمزگذاری می شوند و پس ازاینکه به مقصد رسیدند، از حالت رمز خارج شده تا مخاطب بتواند آنها را بخواند یا مشاهده کند. بنابراین فقط شما و شخص دریافت کنندۀ پیام قادر به خواندن پیام هستید. طبق ادعای شرکت تلگرام هیچ کسی نمی تواند این پیام های رمزنگاری شده را از حالت رمز خارج کند؛ حتی خود شرکت تلگرام!

پیام های موجود در Secret chat یا گفتگوی محرمانه، قابلیت پاس دادن (Forward) را ندارند و اگر شما در این محیط گفتگو پیامی را حذف کنید، تلگرام پیام موجود در طرف دیگر، روی دستگاه طرف مقابل را هم حذف می کند.

با گفتگوی محرمانۀ تلگرام، حتی شما می توانید کاری کنید که متن، ویدیو، عکس و فایل‌ها پس از ارسال، به صورت خودکار پس از مدت زمان معینی تخریب شوند. یعنی فرد دریافت کننده پس از این مدت دیگر نتواند آنها را ببیند. این گونه پیام ها پس از مدتی از روی هر دو دستگاه حذف می شوند.

تمامی پیام های محرمانه یا همان Secret chat خاص دستگاه ارسال و دریافت کننده هستند و قسمتی از سرورهای تلگرام نخواهند شد. به این معنا که شما فقط به این پیام ها می توانید از طریق دستگاه فرستنده و گیرنده دسترسی داشته باشید. پس تا زمانی این پیام ها امن خواهند بود که گوشی یا تبلت یا دستگاه دیجیتالی شما در امان باشند و در جیب شما باقی بماند و به دست شخص دیگری نیافتند.

این گفته های خود شرکت تلگرام دربارۀ قابلیت چت محرمانه یا Secret chat بود که برای امنیت بیشتر پیام های شما پیشنهاد می شود از این قابلیت استفاده کنید. شرکت تلگرام به همین دلیل است که برنامۀ پیام رسان خود را در زمینۀ امنیتی برتر از نرم افزارهای دیگر می داند که از این نظر می تواند خیال کاربران خود را راحت کند. این بود از توضیحات کامل راجع به Secret chat در تلگرام که نحوۀ استفاده از آن را در دیگر مطالب آموزشی این سایت می توانید دنبال کنید.